Jakie działania podjąć, gdy laptop nie chce się uruchomić?

laptop się nie włączaChoć sprzęt elektroniczny jest systematycznie udoskonalany, ciągle jeszcze mamy do czynienia z rozwiązaniami wykazującymi podatność na liczne uszkodzenia. Niektóre z nich mają charakter mechaniczny, inne zaś wiążą się ze zużyciem materiałów, z których urządzenie zostało wykonane. Ku rozpaczy ich właścicieli, laptopy nie są wcale wyjątkami w tym zakresie. Większość problemów, jakie pojawiają się w ich przypadku ma wspólne podłoże. Nie brakuje jednak marek, które wykazują się mniejszą lub większą podatnością na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z popularniejszych problemów, z którymi mają do czynienia właściciele laptopów jest ten, który wiąże się z odmową przez sprzęt posłuszeństwa już na etapie jego uruchamiania. Gdy po naciśnięciu przycisku pozwalającego na uruchomienie laptopa nic się nie dzieje, należy, w pierwszej kolejności, wyjąć baterię, aby upewnić się, czy podłączony do gniazdka elektronicznego sprzęt uruchomi się bez jej udziału. Jeśli świeci się dioda zasilania, oznacza to, że zasilanie sprzętu jest poprawne. Bywa i tak, że uszkodzeniu ulega port albo kabel ładowarki.

W takim przypadku warto upewnić się, czy wtyczka jest stabilna w gnieździe, a kabel nie nosi widocznych śladów uszkodzeń. Naturalnie, idealna jest sytuacja, w której dysponujemy drugim kompletem po to, aby można było wyeliminować źródło problemu. Jeśli stwierdzamy, że naszym problemem jest uszkodzenie ładowarki, zakup nowej wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

komputer się nie włączaNa szczęście, nie musi być to wcale oryginalne rozwiązanie, dość dobrze sprawdzają się bowiem również zamienniki. Co ciekawe, mogą być one wykorzystywane nawet wówczas, gdy wtyk nie pasuje do gniazda znajdującego się w komputerze, w większości sklepów RTV możemy bowiem liczyć na przejściówki, które rozwiążą ten problem. Jeśli laptop się nie odpala, musimy liczyć się również z tym, że awaria dotyczy sprzętu, który znajduje się wewnątrz laptopa. Osoby mające pewne doświadczenie w tym zakresie, same mogą zdecydować się na odkręcenie dolnej obudowy i dokonanie inspekcji elementów znajdujących się na płycie. Tu warto zwracać uwagę zwłaszcza na kondensatory, które często nie tylko odłączają się od płyty głównej, ale również pękają. Jeśli laptop nie odpala się, ale po jego uruchomieniu słyszymy odgłos pracującego wiatraka, możemy założyć, że uszkodzeniu uległa pamięć RAM, a nawet karta graficzna. Usunięcie jednej z kości pamięci nie powinno być szczególnie dużym problemem, po wykonaniu tej czynności wskazane jest zaś ponowne uruchomienie laptopa.